Derby Trail Forums

Go Back   Derby Trail Forums > Dee Tee Stables
Register FAQ Members List Calendar Today's Posts

 
 
Thread Tools Display Modes
Prev Previous Post   Next Post Next
  #14  
Old 06-06-2007, 07:33 PM
paisjpq's Avatar
paisjpq paisjpq is offline
top predator.
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,020
Default

Quote:
Originally Posted by phystech
But you don't use a big jug every month per horse, do you?. The numbers you showed us are based on monthly expenses for one horse, or at least that's how you portrayed it.

My vet bill numbers were higher in the months I had to buy Cosequin or a bottle of Clenbuterol, or for a bottle of bute. But I never bought one of each every month. And, actually, I never bought my Cosequin through my vet - I used to buy it off of Ebay and save $100.....

Do you have all of your monthly bills mailed directly to you or do you have them sent to the trainer and then you reimburse him/her?
if you buy the gallon jug of lubrisyn it is obviously the most economical....and I believe when I did the math for my own horses it came out to about $1.50 per day per horse...if that helps.
__________________
Seek respect, not attention.
Reply With Quote
 



Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT -5. The time now is 03:18 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.